Sissejuhatus loengule “Unetus ja unehäired – keha biorütmidega tervendamine…”

LoenguUnetus ja unehäired – keha biorütmidega tervendamine. Kronobioloogia saladused.” rahvusvaheliste ülikoolide poolt diplomeeritud toitumisnõustaja SILLE POOLA sissejuhatus.

Elustatistika ütleb meile, et me veedame näiteks kogu oma elust 38 003 tundi süües, 115 päeva naerdes,  11 aastat veedame oma elu teleri ees ja 26 aastat magame… Ligi kolmandiku oma elust oleme une vallas.

Uni toetab meie tervist väga paljudel eri viisidel ja magamatus toob kaasa tervisehäired nagu kroonilised valud, vähenenud reaktsiooni- ja õppimisevõime, alanenud stressitaluvuse, südamehäired, suurenenud riskid ülekaalu, diabeedi jpm osas.  Insomnia ja uneapnoe on teatud eluperioodidel pea kõiki inimesi külastanud.

On sul raskusi magama jäämisega, rahulikult magamisega, võibolla norskad, vähkred voodis või elavad sinu jalad öösiti oma elu (rahutute jalgade sündroom).

Hea une tarbeks on mitmeid harjutusi ja tehnikaid ning teraapiaid, mida rakendatakse iseseisvalt ja ka selleks, et vabaneda unerohtudest. Unerohud sobivad lühiajaliseks raviks, kui pikema tarbimise korral tuleb tegemist ravimitolerantsi ja kõrvaltoimetega.

Und on palju uuritud (ikkagi 26 aastat meie elust) ja leitud on palju hämmastavat, mida uni meie heaks teeb. Samuti on teaduspõhised väga lihtsad meetodid, mida me alateadlikult kasutanud oleme.
Näiteks: lähed õhtul voodisse, kustutad tuled, ja püüad MITTE magama jääda. Tundub naljakas, kuid uuritud ja kinnitatud efektiivse meetodina.

Vaatame kuidas me saame toetada kahte und kõige rohkem mõjutavat süsteemi: homeostaatilist survet ja tsirkaadia rütme (valguse-pimeduse tsükkel). Räägime unehügieenist. Vaatame, millist kasu võiks meile anda unepäevik. Ja loetleme üles meetodeid, harjutusi, tehnikaid, mis meile hea une toovad. Oluline on teada, et meetodid, mis on head insomnia puhul, on vastunäidustatud uneapnoe korral. Vali enda unetuse jaoks õige tehnika! Räägime ka sellest, millised unega seotud müüdid võivad magamistsüklit häirida.

ISEtervendamise seminar tervisliku õhtusöögiga toimus 08.04.2017 Hotell Euroopa konverentsikeskuses (Paadi 5, Tallinn).

 

Vasta

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>