Kuidas mina püüan toime tulla vähihaigusega – Kristi Pärnust

„Isetervendaja käsiraamat“ jõudis minu kätte aasta tagasi, kui arstid olid diagnoosinud mul metastaasidega vähi ja lisaks keemiaravile otsisin alternatiivravi võimalusi.
Minu arvates on selles raamatus konkreetsed juhised, kuidas õigesti toituda ning milliseid vitamiine, mineraalaineid, õlisid, loodus-ja mesilastooteid kasutada. Olulised olid juhised pH normaliseerimise, põletikuliste protsesside pidurdamise ja füüsiliste harjutuste kohta ning kuidas aidata toime tulla kõige sellega, mis toimub meie kahe kõrva vahel, kui oleme haiguse tõttu sügavas masenduses. Nende asjade kohta sain palju lisaandmeid RemedyWay artiklist „Vähktõvi“.
Pean tunnistama, et esialgu oli sellest raamatust arusaamine sel minu jaoks raskel perioodil päris vaevaline. See raamat vajab mitmekordset lugemist ja endale oluliste märkmete tegemist. Sisuliselt tegelesin selle raamatu põhjal pea kogu päeva oma toitude ja ravisegude valmistamise, füüsilise vormi taastamise, hingamisharjutuste, veeprotseduuridega jne. Pidasin lausa päevikut, sest kõike uut oli nii palju.
Olin varem tatratoodete suhtes olnud ükskõikne ja ega algul pudrud, tatraleib ja kissell just maitsvad ei tundunud. Soovitan aga kõigile julgelt neid retsepte ise katsetada, lisada oma maitse järgi komponente ja praegu võin öelda, et hommikune tatrapuder on minu jaoks asendamatu. Kui tatraleib läheb paari päevaga kõvaks, siis röstin seda, panen peale ghi’d (selitatud või) ja küüslauku ning tulemus on täitsa gurmee. Praegu ka meelsasti pean kinni artikli „Vähivastased tatradieedid“ soovitustest.

Seedimise korrashoidmiseks on asendamatu mesi kärjekaanetisega ja värske linaseemnejahu lisamine toidule. Olen unustanud suhkru, sest kõik meetooted, mis tellin RemedyWayst, asendavad seda väga hästi. Eriline lemmik on meesegu pähklite ja mustikatega,väsimuse puhul toorleib meega ajule, külmetuse puhul on meesegu kiirabi esimene ravim.
Tatratangu ja -jahu julgen soovitada Viira talu omi, sest olen ka teisi proovinud, kuid Viira toodete maitsepuhtus on tuntav ja teadmine, et need kasvavad tõesti puhtas looduses on minu jaoks oluline.

Metastaasid kadusid ja uusi ei teki, vähijäägid tõmbusid kokku ja kapseldusid. Võtan edasi vahetevahel keemiaravi tablette ennetamiseks, kuid minul sellest õige organismi eest hoolitsemise tõttu mingeid märgatavaid kõrvalmõjusid ei teki. Olen lisaks tellinud ja lasknud teha vähiga võitlemiseks eriti vajalikke vitamiinide, mikroelementide ja aminohapete („Isetervendaja käsiraamatu“ järgi) hulkade määramist veres ning kõik olid normis. Samuti on praegu korras vähimarkerid. Kavatsen ka edaspidi tellida nende ainete ja markerite analüüse, vähemalt algul iga 3 kuu tagant (edaspidi 1-2 korda aastas) kontrolli ja kindlustunde saamiseks ning et õigel ajal avastada tekkivaid puudujääke või vähiprotsessi aktiveerumist.

Eriline tänu Virgo ja Ljudmilla Mihkelsoole selle eest, et kui olen oma küsimustega pöördunud nende poole, siis olen alati saanud põhjalikud vastused ja julgustavat toetust.
Mind mõistavad kõige paremini kindlasti haiged, kes pärast diagnoosi saamist on tundnud meie tervishoiusüsteemi korraldust, kus inimene saab ravi skeemi järgi, kuid jääb ilma juhatuseta, mida ta ise saaks enda heaks teha.
Ilusat suve jätku! Kristi Pärnust

(Kiri saadetud 28.07.2014)


KIRJAVAHETUS        

  • Kiri Viljandimaalt pealkirjaga „Abi palun!“ (07. 08.2014)

“Tere!

Mul on täpselt aasta möödas, kui sain diagnoosi: pahaloomuline kasvaja rinnas.
Algas ravi, op., keemiaravi 6 x kahe erineva rohuga ja 30 kiiritust, kuna olen alla 50, et nõnda noor.

Olen ka Kristiga nõus, et meditsiin teeb kõik ilusti nagu skeem ette jääb. Olen nüüd ise hästi palju lugenud toitumise kohta igasugu foorumitest ja muidu teadusartikleid ja tahaks selgusele saada, missugune on just see õige toitumine, et kasvaja tagasi ei tuleks. Üks allikas ütleb, et mett ei tohiks üldse vähihaiged süüa? Arst ütles, et ärge rohelist teed jooge. Olen täiesti segadusse aetud. Pole üldse julgenud mett süüa ja rohelist teed ka mitte. Nüüd sattusin lugema teie artikleid ja Kristi juttu. Ma ei teagi, mis teha. Lugesin ka Teie lehelt, et C-vitamiin on tähtis, ostsin isegi suure purgi vitamiini Acerola kirss, mida inimese organism pidi omastama, perede ütleb, ära mingil juhul võta. Ühesõnaga olen mina üks tohutust infohulgast sassi aetud naine, kes ei tea kust otsast alustada õige toitumisega. Paar päeva tagasi juhtusin nägema ka ühte filmi, kus toonitati toitumise tähtsust, aga kuidas see käib, seda ei öeldud.

Alustuseks tellin Teie raamatu.
Lugupidamisega
Anu”

  • Kristi vastus Anule (12.08.2014):

“Tere, Anu!

Lugesin Teie kirja läbi ja saan väga hästi aru, millises segaduses olete otsides õiget toitumisteraapiat. Olin aasta tagasi täpselt samas seisus, kui mul diagnoositi pahaloomuline kasvaja metastaasidega ja opereerida oli hilja ning sain onkoloogide määratud keemiaravi.
Toitumisalased raamatud, foorumid, konsultatsioon ühe juhtiva toitumisterapeudiga, tuttavate-sõprade soovitused – kõik see viis mind täielikku segadusse. Oli täpselt nii, et üks soovitas ja teine keelas mett, piimatooteid, vitamiine jne.
Usun, et tänapäeva meditsiini tasemel keemia- ja kiiritusravi ning lõikused on oluline osa kasvajate ravis. Kuid rõhutan, et see on vaid üks osa! Sellises olukorras esitamegi endale küsimuse, et mida me saame ise enda heaks ära teha.

Pärast pikki vintsutusi ja üleelamisi otsustasin ma suhtuda oma haigusesse nõnda.

  • Püüdsin endale selgeks teha, mis oli haigestumise põhjus (vale toitumine, liiga vähe tähelepanu oma füüsilisele kehale, emotsionaalne ülepinge, probleemid isiklikus elus jne). Elu viis mind kokku holistilise teraapiaga tegelejatega ja nende algtõed, et iseendaga tuleb rahu sõlmida, osata andestada, tunnustada iseennast jne, on minu jaoks nüüd olulised ja tegelen iseendaga rohkem kui kunagi varem.
  • Kuidas ja mida süüa? Olin ise samuti segaduses, nagu Teie praegu. Täna võin aga öelda, et olen võtnud Mihkelsoode raamatu oma toitumise aluseks.

Aga miks just „Isetervendaja käsiraamat”? Mind juhatas selle raamatu juurde taimetark Mercedes Merimaa, kes on ka ise mitu toitumisalast raamatut kirjutanud. Kuna olen meedikuna töötanud 43 aastat, siis olen igasuguste õpetuste omaksvõtmisel üsna kriitiline. Arvan, et kõik, kes on oma hariduse saanud Tartu ülikooli arstiteaduskonnas on peast pisut arstid.

Mihkelsoode raamat ajas mind esimesel lugemisel ahastusse, sest kõik tundus nii keeruline. Paar korda lihtsalt loobusin edasi lugemisest, enesetunne oli kehv ja uut infot oli minu jaoks liiga palju. Pärast süvenemist ja endale märkuste tegemist (mul on terve raamat lipikutega märgistatud, et vajadusel leida ununenud infot) hakkasin tegelema asjaga väga tõsiselt. Praegu on Remedyway veebilehel küll vähi puhul konkreetne õpetus toitumise ja kõige muu kohta, mis sellega seotud.
Kõigepealt tegin endale toitumispäeviku ja panin kirja täpselt mida iga päev ja igal söögikorral sõin, milliseid vitamiine, mineraalaineid, õlisid, seemneid jne võtsin. Ilma enda tehtud märkusteta ma lihtsalt ei oleks suutnud teemat haarata, ikka kippus midagi ununema.
Mihkelsooga kohtudes sain aru, et tegemist on fanaatilise teadusinimesega, kes on lugenud väga palju kogu maailmas ilmuvat kirjandust onkoloogia probleemidest ja toitumisteraapiast. Minu jaoks oli üks usaldust tekitav moment ka see, et ta ravis oma abikaasa terveks täiesti lootusetust haigusest (vt raamatu algust).
Mul pole mõtet pikemalt kirjutada, miks ma selle õpetuse kasuks otsustasin. Mingi osa oli kindlasti ka sisetundel. Minu soovitus Teile: püüdke see raamat läbi lugeda.
Kui ma hakkaksin praegu kogu seda toitumise õpetust ümber jutustama, siis ma ei tea, kui pikk see kiri saaks! Aga lühidalt: loobusin suhkrust (mett lubasin endale 2 teelusikatäit päevas), valgest jahust ja sellest tehtud toodetest, lihast, kohvist (rohelist teed joon kogu aeg), töödeldud toiduainetest, säilitusainetega toodetest, pärmiga tehtud leivast (söön juuretisega tehtud leiba), piimatoodetest (hapendan ise piima). Hommik algab kindlasti tatrapudruga (Viira talu tatar), teen tatraleiba, tatrapliine (ikka Viira tatrajahust) söön rohkelt kala ja kõike, mis on roheline. Tarvitan mesilastooteid marjade ja seemnetega, Remedywayl on lai valik, eriti maitsev on meesegu mustikate ja pähklitega.

Ja ikka rõhutan, et ärge võtke minu kirjutatut kohe omaks, lugege ise raamat läbi, proovige neid tooteid ja kui sobib, siis võin ainult julgustada, et tehtud töö iseendaga on seda väärt.
Praegu ma enam toitumispäevikut ei pea, see lihtsalt jääb meelde, mida võib ja mida ei või süüa.

Kindlasti tegelege pH määramisega oma organismis. Mul kulus paar kuud kui sain lahti liigsest happelisusest oma kehas. Raamatus on sellest põhjalik kirjeldus. Vitamiinide, mineraalide, õlide ja seemnete osas on oluline see, et neid peab kindlasti tarvitama, aga et olukorra kohta oleks ülevaade, siis ainus võimalus on teha ise oma kulul Quattromedis analüüsid just nende ainete kohta, mis on vähiravis olulised, mida tarvitate lisaks ja milline on nende tase organismis (jälgida dünaamikat). Perearstilt või onkoloogilt ärge neid analüüse nõudke, need pole selle haigusega ette nähtud.
Quattromedis (vt http://www.quattromed.ee/) Tallinnas Väike-Paala tänaval on võimalik saada arsti juurde konsultatsioonile, kes töötas varem PERHis just selliste analüüsidega ja on spetsialist. Mina kirjutasin Mihkelsoo raamatust oma haiguse jaoks olulised ained välja ja siis tegin analüüsid.
Kõige tähtsam on aga usaldada iseennast ja palvetada. Kui aitad iseennast, siis aitab Sind ka Jumal.
Jutt sai pikk ja kindlasti midagi ka ununes. Olen valmis ka edaspidi vastama Teie küsimustele, kui vajadus tekib.

Soovin Teile usku, armastust ja palju jõudu iseendaga tegelemiseks.
Kristi”

  • Virgo ja Ljudmilla Mihkelsoo (“Isetervendaja käsiraamat” autorid) vastus Anule:

“Tere, Anu!

Mida teha:

  • tutvuge põhjalikult raamatuga ja jõudke selgusele raamatu abiga (aineregister), miks vähk tekkis nimelt teil;
  • samuti vaadake, et te rohkem ei teeks toitumisvigu (ptk10);
  • võtke ette kõik meetmed, et tugevdada ja hoolitseda oma immuunsüsteemi eest (ptk 19);
  • tehke sümptomite järgi selgeks (ptk 3), millised talitlemistakistused on teie organismis.

Kui nimetatud asjad on tehtud (arvestada, et visiidi ajal vaatame tehtud üle!), ootame külla (visiidi aeg palume telefoni teel kooskõlastada) ja siis proovime lahti seletada tekkinud küsimused ja kõrvaldada kõik kahtlused.
Edu soovides Virgo ja Ljudmilla Viira talust.”

Vasta

Your email address will not be published. Required fields are marked *