MÜÜT Kõhrluud liigestes ei taastu kunagi

Väljavõte RemedyWay isetervendamise seminaride materjalide/artiklite kogumikust “Isetervendamine: kunst ja praktika” (koostajad Virgo Mihkelsoo ja Nelly Vahtramaa) alapeatükist  7.3. “Isetervendamist takistavad müüdid meditsiinis”.

 7.3.1. Tervisealaste müütide ohtlikkus

Kaasajal nimetatakse müüdiks laialdaselt levinud ebatõelist, reaalsusest kaugel asuvat  vääritimõistmist, väljamõeldist, kujutelma millegi tekkimisest või toimimisest. Väga „toorest“ müüti nimetatakse lihtsalt muinasjutuks. Algselt oli müüt meie esivanematele põhiline vahend maailmaasjade tundmaõppimiseks ja neist arusaamiseks. Igas müüdis on teadmisi, katset leida selgust rasketes olukordades. Müüdid levivad peamiselt suuliselt, neid võetakse tõena eelkõige haigete inimeste hulgas ja paraku võivad need saatuslikult  takistada tervise säilitamist ja pika elu tagamist.

Tervisega seotud müütide tekke taga on see, et teadmised ja praktika tulemused on  konkreetse inimeseni jõudnud hilinemisega. Olukorras, kus teadus areneb tormiliselt, päevast päeva ilmub uut infot erinevate toiduainete või ravimise meetodite tervistavate omaduste ja kahjulikkuse kohta, arstide töökoormus on ebanormaalselt suur, on tervisega seotud müütide teke paratamatu. Tervise valdkonnas tekivad müüdid sageli platseeboefekti tõttu. Näiteks, kui hakata kasutama preparaate või protseduure reuma ravimiseks, siis statistiliselt 80% juhtudel, sõltumata preparaadi tüübist, protseduurist või arstist, inimese tervis ravi tulemusena paraneb.

Väited muutuvad müütideks, kui nad ei vasta enam tegelikkusele, ei ole kooskõlas kas: a) teadusuuringute tulemustega; b) organismi füsioloogiaga; c) evolutsiooni arengu-suundadega; d) eduka ravimise praktikaga maailmas. Vahel on haigel raske aru saada, et tegemist on müüdiga, kuna ebaõiget infot levitavad arstid. Ühelt poolt ei hakka haige osalema tervenemises, teiselt poolt arenevad iatrogeensed (kr.k iatros – arst) haigused, mis tekivad inimesel ettearvamatutest või ebatavalistest reaktsioonidest vale diagnoosi või määratud ravi pärast, arsti väljenduse, tegutsemise, ebakompetentsuse, vigade jne tõttu. USAs sureb iatrogeensete haiguste tõttu olenevalt valdkonnast iga neljas haige (vt “Iseterevendaja käsiraamat 1. osa, ptk 22.2).

MÜÜT 9. “Kõhrluud liigestes ei taastu kunagi ”

Olukorra ülevaade:
Artriidi puhul liigeses on põletik, artroosi puhul liiges on kulunud.

Liigese kõhrluu taastub küll pidevalt, kuid väga aeglaselt, eriti siis kui verevarustus on nõrgenenud ja ainevahetus liigeses vähenenud. Kõhrluu vajab liigeses 50% ulatuses taastumiseks ligi 10 aastat.
Kohrluud_liigestes
Liigese lihaskorsett on nõrgenenud ja ei vähenda keha raskuse survet liigesele, kõhrluu kulub kiiresti.

Eraldub pidevalt osakesi (nagu liiva) hõõruvate pindade vahele. Tulemusena liigese osad kuluvad kiiremini kui jõuavad taastuda, areneb artroos.

Organism on võimeline ise kiiresti taastama põlve liigese, kui teda õigesti aidata (V. Jaw Woo Pak, Jung Hun Lee, Sang Hee Lee. „Regenerative Repair of Damaged Meniscus with Autologous Adipose Tissue-Derived Stem Cells“. BioMed Research International. Volume 2014 (23.11. 2014), Article ID 436029).

Iga inimene on võimeline oma liigest taastama. Organism toob liigesesse luuüdist polipotentseid tüvirakke ja profileerib neid ümber tüvirakkudeks luu pindade ja kõhrluu taastamiseks. Tuleb luua tingimused, et liigese kulumine oleks väiksem, kui selle normaalne taastumine.

• Saksamaal on tõestatud, et kui puhastada hästi ära liigese hõõruvad pinnad, siis organismis käivitub uute pindade taastumine. Abi saamisel väljastpoolt võib taastumine toimuda 3 kuu jooksul.

Kuidas toimida:
• Hakata kõrvaldama artroosi ja artriidi tekkimise ja arenemise põhjuseid (vt Isetervendaja käsiraamat, tab 1, lk 28).
Muut_9_Kohrluud_liigestes
• Hakata toitumises ja preparaatide (meesegude, tõmmiste, salvide, kompresside, aplikatsioonide) valmistamisel kasutama artriidi- ja artroosivastaseid, ainevahetusprotsesse kiirendavaid, mügarlikke moodustisi eemaldavaid ja luupindu puhastavaid, regenereerimist stimuleerivaid, põletikke kõrvaldavaid, liigesevedeliku hulka ja kvaliteeti taastavaid toidulisandeid, toiduained ja ravimtaimi (доктор, профессор Владимир Лавренов, доктор, профессор Галина Лавренова. «Полная энциклопедия лекарственных растений», том 1 и том 2. Спб, «Нева», 1999.-736 ja 816 lk).

• Regulaarselt tarvitada ainult puhast struktureeritud sulavett (vt antud kogumiku art 5.1.1.).

• Liigest igapäevaselt vähem koormata, näiteks tugeva artroosi puhul kasutada keppi, et vähendada kõhrluu hõõrdumist ja kulumist. Igal võimalusel mitte toetada jalgadele (lapsed toolil alati vehivad jalgadega, vanurid panevad jalad diivanile jne).

• Taastada ja tugevdada liigese lihaskorsett ja verevarustus. Füüsilised harjutused (vt Isetervendaja käsiraamat, ptk 6.4-6.7, 15), ujumine, veevannid, kõndimine käpuli, massaažid, määrded. Regulaarsed, pidevad haige liigese võnkelised külgliigutused väikse amplituudiga (mitte üle 3 cm), päevas 60 minutit ja rohkem (lamades, unetuse ajal, istudes kudumisel, televiisorit vaadates jne) (доктор, мануальный терапевт Виталий Гитт. «Лечение артрозов. Избавление от подпороговых болей, депрессий и усталости». М.:ЦПФС Единение, 2010. -176 с). Kindlasti spetsiaalsed harjutused kodus (vt Isetervendaja käsiraamat, 15.3, lk 256) ja trenažööridel (доктор, профессор Сергей Бубновсий «Когда болят колени. Что делать?» М.: Эксмо, 2015.-192 c).

Artikli autor on Virgo Mihkelsoo

Seminaride materjalide kogumiku 7. peatüki sisukord (kogu raamatu sisukorda, 75 artiklit vt SIIN):

7. Meditsiin on teadusala, kuhu panustavad teadlased,  arstid, tervendajad ja rahvameditsiin
7.1. Meditsiini paradoks: tagasipöördumine rahva- ja pärimusmeditsiini poole
7.2. Medikamentoosse ravi ohud
7.3. Isetervendamist takistavad müüdid meditsiinis
7.3.1. Tervisealaste müütide ohtlikkus

Müüt 1.  „Haigus on alati ravimatu, kui selle põhjuseks  on vanematelt päritud geenid“
Müüt 2.  „Organismi  taastamise ja isetervenemise võime ei saa konkureerida arstide poolt määratud medikamentidega“
Müüt 3. „Oma organismi isetervendamisega ei tohi tegeleda ilma arsti loata”
Müüt 4. „Ravimatute haiguste täielik remissioon/taandareng võib olla ainult   spontaanne“
Müüt 5. „Depressiooni tekkimisel tuleb eelkõige hakata tarvitama ravimeid”
Müüt 6. „Laiskuse  tekkimisel on vaja mobiliseerida ainult oma tahtejõud“
Müüt 7. “Pärast insulti tekkinud jäsemete halvatuse kõrvaldamiseks tule eelkõige tegeleda füüsiliste harjutustega”
Müüt 8.  „Osteoporoosi arenemist ja luumurde pole vaja karta, kui tarbitakse ainult kaltsiumi sisaldavaid toidulisandeid“
Müüt 9.  „Kõhrluud liigestes ei taastu kunagi”
Müüt 10.  „Vähihaiged ei tohi tarvitada mett“
Müüt 11.  „Vähktõve puhul pole üldse mõtet ise tegutseda, tuleb loota ainult meditsiinilisele ravile”
Müüt 12. „Ainuke ravimise vahend gluteenitalumatuse ja tsöliaakia puhul on loobumine neid esilekutsuvatest produktidest”
Müüt 13. „Raskest haigusest – diabeedist lahtisaamiseks ei tohi tarvitada  mett“
Müüt 14. „Arenenud diabeedist pole võimalik vabaneda looduslike vahenditega ja oma tegutsemisega“

Raamatus on artiklid autoritelt, kes on pidanud loenguid RemedyWay ISEterevendamisseminaridel: Virgo Mihkelsoo, Helle Kahro, Tiina Naarits-Linn, Liis Orav, Sille Poola, Riina Raudsik, Els Ulman-Kuuskman, Nelly Vahtramaa.

Kirjastus: RemedyWay OÜ, 2016. Artiklite kogumik on kõvade kaantega, värviline, 408 lk. Raamat ilmus mais 2016.

Raamat on müügil:
RemedyWay e-poes
kõigis Apollo ja Rahva Raamatu kauplustes

 NB! Loe ka Irene kirja Mina elan artroosiga hästi ja saan sellest lahti!”.

Raamatu esikaan. Isetervendamine kunst ja praktika_291x457

Virgo Mihkelsoo

Vasta

Your email address will not be published. Required fields are marked *