Tahtejõud

Väljavõte uuest (ilmus  mais 2016) RemedyWay isetervendamise seminaride materjalide/artiklite kogumikust “Isetervendamine: kunst ja praktika” (koostajad V. Mihkelsoo ja N. Vahtramaa) peatükist 8. “Isetervendamise teraapia (õpetus)” Virgo Mihkelsoo artiklist Tahtejõu tähtsus isetervendamisel“.

1. Tahtejõu puudumine on üks olulisemaid takistusi isetervendamisega tegutsemisel;

2. Tahtejõud on instinkt, mis tekkis evolutsiooni käigus, see on oskus kontrollida ja juhtida oma hoogusid, tegusid;

3. See ei ole inimese iseloomujoon. Kui jääb puudu tahtejõust, siis probleem on selles, et pole tahtejõu reserve ja organism pole vajalikus seisundis;

4. Tahtejõud kasutab enesekontrolli, eneseteadlikkust, enesevalitsemist, sõnumite ja jälgimise süsteeme, keskusi „mina teen“, „mina ei tee“, „mina tahan“, kaitse süsteemi „seisata ja planeeri“.

RemedyWay Tahtej6ud Skeem
Lühike tutvustus allpool:

Eneseteadvus – unikaalne inimesel olev omadus teadlikult tegutseda, jälgida oma tegevust, aru saada, miks seda teeme. Suurem osa otsuseid võtab inimene vastu automaatselt, mitte arutades. Kui aju on koormatud või tal ei jätku energiat, siis inimene oma otsustes juhindub impulssidest, mitte pikaajalistest sihtidest.

Enesekontroll
Saab hästi treenida mediteerimisega, mille käigus suureneb tähelepanelikkus, keskendumisvõime, stressi maandamise oskus, eneseteadvuse kontrollimine jne. Mediteerimine suurendab verevarustust ajukoores samuti nagu lihastes, mida tugevdab treeningutes sportlane.
Enesekontrolli võime nõrgeneb pideva ülekoormatuse tõttu, vananemisel enesekontrolli kiirus väheneb pärast igakordset kasutamist.
Suhkru vähese sisaldusega veres inimestel on madal tahtejõud. Sellel juhul otsuste tegemisel aju kasutab rohkem stereotüüpseid lahendusi.
Enesekontroll on põhiline energia kulutaja ajus.

Enesevalitsemine – see on ajus asuvate kolme keskuse “mina tahan”, “mina teen”, “mina ei tee” juhtimine sihtide täitmiseks. Tänu väljaarenenud pfefrontaalsele ajukoorele inimesed kontrollivad ja juhivad ka kõike seda, millele pööravad tähelepanu, millest mõtlevad, mida tunnevad.

… artikkel jätkub.

Artikli autor Virgo Mihkelsoo

Loe täispikka aritklit kogumikust V. Mihkelsoo, N. Vahtramaa “Isetervendamine: kunst ja praktika”, 2016.
Artiklid (75 tk)  ja konspektid peetud loengutest lektoritelt  Helle Kahro, Virgo Mihkelsoo,  Tiina Naarits-Linn, Liis Orav, Sille Poola, Riina Raudsik, Els Ulman-Kuuskman, Nelly Vahtramaa.

Raamat on müügil:
meie e-poes
kõigis Apollo ja Rahva Raamatu kauplustes
loodustoodete kauplustes üle Eesti

3Raamatu esikaan. Isetervendamine kunst ja praktika_291x457

Virgo Mihkelsoo

Vasta

Your email address will not be published. Required fields are marked *