Virgo Mihkelsoo lugu ja nõuanded Pamela Marani raamatus “Eesti vanaisade lood ja salatarkused”

Virgo Mihkelsoo lugu ja tervisealased nõuanded Pamela Marani raamatust „Eesti vanaisade lood ja salatarkused“ (ilmus novembris 2020). Avaldatud autori loal. RemedyWay meeskonna arvates on see parim lugu, mis on V. Mihkelsoo elust ja tegemistest kunagi kirjutatud.

Raamatus on 66. vanaisa lugu ja häid nõuandeid. Kõik lood on südamlikud, tõetruud ja kaasahaaravalt kirjutatud.
Raamatut saab osta soodsa hinnaga otse kirjastuselt Kuldnööbike: https://kuldnoobike.ee/raamatud/
Ainult nende e-poest tellides saad autorite pühenduse endale või armsale kingisaajale!

vanaisad_kaaneproov2

Virgo Mihkelsoo (79)

2 last, 5 lapselast

 

Virgo Mihkelsoo nimi on tuhandetele eestlastele juba tuttav: raamatute autor, tatrakasvataja, terviseasjatundja, enesetervendamise propageeria ja viimane õlekõrs neile, kes on kaotanud lootuse terveks saada. Temast on ilmunud meedias kümneid artikleid ning raamatupoest võib leida tema ja abikaasa Ljudmilla toekaid raamatuid enesetervendamisest ja tatrast. Paari koduõuele maandub palju nii hädalisi kui ka huvilisi, et õuel asuvas väikses vabaõhu seminariruumis loengutest osa saada.

Kõike eelnevat arvesse võttes on selge, et Virgo lobajuttu ja ajaraiskamist ei armasta. Kui istun tema paberikuhjadest tulvil seminarikonteineris maha, laob ta mu ette virna raamatuid ja ajaleheartikleid ning palub need eelnevalt läbi lugeda, sest enne ei ole meil mõtet rääkida. „Tule siis, kui oled materjalid läbi töötanud,“ ütleb ta kindlalt. „Ma olen kõigest juba rääkinud korduvalt,“ lükkab ta kõik küsimused resoluutselt tagasi. Kempleme juba kümmekond minutit ja osa minust on juba alla andmas. Mees ei taha endast rääkida. Ta tahab jagada ainult sellist infot, millest on inimestele kasu. Teda ei huvita ajaraiskamine ega meelelahutus. KASU peab sündima. Ja kasu saab sündida siis, kui ekspert ei pea triviaalseid asju otsast peale lahti seletama, nagu kümnetes eelnevates artiklites. „Me võime jääda kolmeks päevaks rääkima. Annan teile 20 minutit, et saate esialgsete materjalidega tutvuda,“ jääb ta kõigutamatuks. „Kui te pole asjasse süvenenud, siis on see teile liiga raske.“

Neelatan solvumise alla ja pakun, et liigume siis lihtsalt kulgedes ja vaadates, kuhu me jõuame või ei jõua. Artiklid luban läbi lugeda kodus – mida ma ka teen.

Kuigi Virgo teadmistest annab kokku panna kümneid raamatuid ning tema loal ja soovitusel toome siia vaid tilgakese ookeanist, siis mehe enda lugu on niisamuti huvitav, et sellest kõrvale vaadata.

Liigume siis vaikselt kulgedes.

*Eestlaste kokkumäng

„Lapsepõlv oli tavaline,“ alustab Virgo veel kerge trotsiga, et me siiski tervisetarkustest ei räägi. „Vanaisa töötas Sangastes. Sai Sangaste krahviga kokkuleppele ja rentis talu, 30 hektarit maad. Ema lõpetas Valga naistegümnaasiumi – õppis kudumist, laulmist, saksa ja inglise keelt. Vanaisa mängis sadades pulmades muusikainstrumentidel. Tema neli poega olid kõik tehnikahuvilised. Isa tegi viljapeksumasina ja panin sellele rattad alla. Sellega käis külapeal ringi ja peksis kõigil naabritel vilja. Talus olid sead, lehmad, hobused. Meie olime karjas, nagu kõik olid. Hommikul üles, marju korjama, askeldasime metsas. Ja kõik! Minu lapsepõlv oli tavaline Eesti talulaste põli.“

Erinevalt paljudest teistest lastest, tuli nende perel 1949. aastal kodu maha jätta ja Siberis elu jätkata. Virgo on uurinud, miks just nende pere küüditamisnimekirja sattus. „Stalin andis korralduse saata välja ligikaudu 20 000 eestlast, aga saadeti rohkem ja ilma põhjuseta. Isa saatis Tallinnasse kümme kirja, miks meid välja saadeti, ja alles pooleteise aasta pärast saime põhjenduse. See oli välja mõeldud: isa venna naine, kes olevat meiega elanud, aitas kuskil Tõrvas sakslaseid. Meiega ta ei elanud. Absoluutselt välja mõeldud! Igal teisel väljasaadetul meie Siberi külas olid välja mõeldud põhjendused.“

Virgo on kuulnud ka spekulatsioone, kuidas kolhooside organiseerimiseks oli tarvis viljapeksumasinaid ja loomi, mis küüditamise abil peremeestelt käest võeti. „MEIE küüditamise põhjus oli puhas eestlaste kokkumäng. Venelased siia ei puutunud. Meie kandis käis nii, et tuldi ette teatamata ja viidi ära. Kohalikud ega keegi ei hoiatanud ette. Vene veoauto tuli õuele, sõdurid tulid välja, kästi asjad kahe tunniga kokku panna. Sõdurid soovitasid, mida kaasa võtta. Ema võttis suure püti suhkrupeedisiirupit kaasa, mis aitas meil pool aastat elada,“ räägib mees. „Mida see laps aru sai, kui oli vaja ruttu asjad kokku saada ja ema nutab. Meil oli suur pere: vanaema, vanaisa, ema, isa, kolm last. Vanaisa tõsteti haigena kanderaamiga autole. Ta suri pool aastat hiljem Siberis. Mis seal arutada, ajastu oli sääne. Viidi ära ja kõik,“ jääb Virgo endiselt napiks. „Küüditati juba Rooma ajast. Oli vaja rahvast liigutada ja meie sattusime selle kätte.“

Küsin, kas tal on juhtunust veel pahameelt või viha. „Kelle vastu?“ küsib ta imestusega. „Igalt poolt küüditati. Sakslaseid küüditati enne sõda, tatarlasi, tšetšeene. Armeenlaseid küüditati sada aastat tagasi Türgist välja. See oli lihtsalt taktika, et rahvast liigutada! Siin oli vaja kolhoose moodustada ja leiti viis. Kes muidu läheks kolhoosi? Mitte keegi! Keda siis selles süüdistada, kui ajastu oli selline?“ jääb Virgo pragmaatiliseks. „Võimud PIDID välja küüditama inimesi, sest AJASTU oli selline.“

*Üheksa aastat ühes toas

Virgo perekond viidi 300 taluga Sušihha külasse, kuhu oli jäänud ainult kolm meest. Tuhanded mehed olid saadetud üle Venemaa sõtta või lihtsalt ära tapetud. „Külaelanikele oli öeldud, et fašistid tuuakse. Kohaleviimisel aeti piitsaga tagant, emal löödi üks sõrm puruks. Külad olid hävitatud ja siis toodi meid ilusate riietega sinna kui fašiste, keda karistatakse. Kaudselt olime justkui meie süüdi selles, et neil oli kõik hävitatud. Meid mõnitati ja vihati seal. Läks pool aastat aega, et külarahvas saaks aru, et me oleme head inimesed.“

Virgo isa kaevas maa sisse onni ja sellest sai perele esimene elukoht. Ema oli vahetult enne küüditamist müünud Valga turul pool siga maha ja tal õnnestus see raha kaasa võtta. „Meie naabritel Siberis oli suur maja ja nad müüsid kevadel meile ühe toa. Isa ehitas sinna esiku. Toas olid meil vasikas, kanad, meie seitsmekesi. Lõpuks ehitas isa aia, kuuri. Elasime pea üheksa aastat selles ühes toas.“

Kui küsin, kui palju juttu oli kodumaast, siis Virgo torutab huuli ja sõnab iseenesestmõistetavalt: „No muidugi oli! Iga päev. Eestlased hoidsid kokku. Koos emaga laulsime, isa mängis instrumentidel. Eestlased pidasid kõiki sünnipäevi koos. Koduigatsus oli, aga meil oli oma grupp 30 perega. Mängisime malet, isa tegi malendid. Isa oli jumalast kuldsete kätega, teda austati. Mehi ju seal polnud, autosidki mitte.“

Vanurid elasid onnides, korjasid külmunud kartuleid, sõid surnud loomi. Elada oli ju vaja.

*Medal aitas koju pääseda

Poisil oli kooliga tüki maad tegu. Esimesel aastal jäeti teda esimest klassi kordama, sest ta ei osanud vene keelt. Järgmisel aastal kimbutas teda tüüfus, neli kuud haiglas, ja taas tuli klassi kordama jääda. „Olen kolm aastat esimeses klassis õppinud,“ ütleb mees.

Virgo käis emaga ka neli aastat loomakarjas abis. Töökaid eestlaseid hinnati kõrgelt ja isa kuldsed käed hoidsid näljapäevad eemal. „Isa tegi vildi tegemise instrumendid. Nad vurritasid koos emaga vilti, selle eest saime toitu. Kui kolhoosis käisime, siis töö eest saime natuke vilja. Leiba saime, hirssi, tangu, natukene kõigest. Aastaid hiljem sai natuke ka turul müüa ja paari kuuga sain kokku jalgratta raha. Kes ei oska või ei saa tööd teha, neid on küll, aga meil Siberis suri küüditatuid vähe ära.“

Virgo onud olid Vorkuta vangilaagris, tegid tööd, jõudsid koju ja elasid 90. eluaastani. „Kes elavad üle raskuseid, need elavad kauem,“ usub mees, olles muuhulgas uurinud ka pikaealisuse saladusi. „Arstid elavad vähe – neil on ravimid hädade vastu. Need, kes rabelevad, töötavad ja pingutavad, need elavad kauem, organism jälgib seda ja aitab hädadest üle.“

Rabamist ja töötegemist tunneb Virgo hästi ja see on ilmselt geenidega kaasa tulnud. Tema 80-aastane vanaema kasvatas Siberis hanesid, sulgedest sai patju ning rasva ja lihaga sai äri teha.

Virgo isa kasutas oma tehnikahuvi ära kolhoosi sepana töötades. „Ta hakkas kolhoosi viljapeksutehnikat täiendama. 1953. aastani oli üle terve Venemaa vili mõru, koirohi oli sees ja seda kuidagi välja ei saadud. Isa mõtles välja tehnika, mingi abivahendi, Novosibirskist tulid insenerid, kes panid seda seeriatena tootvatesse masinasse ja saigi koirohu viljast välja. Isale anti selle eest Uudismaade abistamise medal. Selle eest võisime esimeste seas tagasi koju pöörduda.“

*Siberist maailma tippu

Kui küsin, milliseid raskuseid tuli Siberis ületada, tõmbab mees taas jahedaks. „Ma rääkisin juba kõik ära. Ma ei mäleta säänseid asju,“ ütleb ta napilt. „Pigem oli nii, et kui töötasin Tartus teadurina, siis öeldi, et olen kulaku poeg. Kui Tartu ülikoolis said seltskonnad kokku, siis see, kes oli Siberist tulnud, polnud oodatud, oli ära määritud, ei rääkinud puhtalt eesti keelt.“

Pere sai 1958. aastal ametlikult Eestisse tagasi pöörduda. „Isa ei lastud siin tagasi tööle tulla. Hädad algasid SIIT, mitte sealt,“ räägib Virgo. „Tahtsime oma tallu tagasi tulla. Ei lubatud! Küüditatu ei tohi oma koju tagasi tulla. Elasime algul pool aastat Valgas tädi juures.“

Kuid ka Eestis ei läinud kaua aega mööda, mil kohalik kolhoos sai aru, et pereisa on hinnatud spetsialist. Poole aasta möödudes lubati pere tagasi oma talumajja elama – esialgu anti selleks vaid paar tuba. Virgo lõpetas siin kümme klassi ja käis suvel kolhoosis tööl.

Tema tädimees oli elektrispetsialist, kes läks veel 60-aastaselt õppima, et Tartu Ülikoolist elektri alal diplom saada. Isa pani talus püsti tuuliku, mis laadis akusid ja võimaldas elektrit. Lisaks töökusele päris Virgo ka tehnikahuvi ja astus 1960. aastal Peterburi Tehnikaülikooli elektrofüüsikat õppima. „Hruštšov pani siis ette, et kes tahab õppida, peab ka tööd tegema. Pidin samaaegselt töötama sõjaväetehases treialina, treisin rakettidele pukse. Pärast see seadus tühistati, sest avastati, et niimoodi ikka häid teadmiseid ei saa. Õpe kestis kuus aastat. Sisulises mõistes magistriõpe.“

Virgo sai insenerihariduse, uuris magnetvälju, elektrifüüsikat. „Viiendal kursusel aitasin ühel mehel tehnika kandidaadi väitekirjatööd teha. Pidime liikuva magnetvälja abil aparaate sisse lülitama. See tuli välja. Siis võeti mind aspirantuuri. Tegime maailma tasemel eksperimente maksimaalsete magnetväljade saamiseks.“

Küsin, mis eksperimendi täpne nimi on. „Loe siit! Sa paned muidu nagunii valesti kirja,“ näitab mees ajaleheartiklit. Seal seisab, et eksperimendis on saadud magnetdünaamilise kumulatsiooni meetodil rekordiline impulss-magnetväli, mille induktsioon oli 3,2 MGs. Ja kui olla edasigi täpne, siis nelja aasta pärast kaitses Virgo aspirantuuris väitekirja pealkirjaga „Исследования, связанные с получением сильных импульсных магнитных полей методом сжатия магнитного потока проводящими оболочками“.

Eesti keelde pole seda tema hinnangul tõlkida vaja, sest see vajaks samasuguse teadlase lähenemist, sest sõnad on mitmetähenduslikud ja tõlkes võib tekkida väärtõlgendamisi. Tänapäevases mõistes pälvis mees aspirantuuriga doktorikraadi.

„Üldsegi, sa ei pea kirjutama Siberist, mis seal oli ja artiklitest,“ jõuab ta tagasi alguse vaidlusteema juurde. „Rohkem on vaja inimestel teada, kuidas terve olla!“ Selleni me ka kohe jõuame.

*Elu juhtis tervist uurima
virgo mihkelsoo-2

1970. aastal naasis Virgo Eestisse Tartu Ülikooli füüsikainstituuti nooremteaduriks ja jätkas teadustööd kodumaal. „Sahharovi teate?“ küsib mees. Raputan pead. Kodutöö paljastab, et Andrei Sahharov oli vene füüsik ja ühiskonnategelane, pälvis muude tunnustuste seas ka Nobeli rahupreemia. Ta osales 1948. aastast vesinikupommi väljatöötamises, kuid kaks aastat hiljem hakkas muretsema töö tagajärgede pärast ja püüdis tõkestada võidurelvastumist.

„Tema tegi säänse eksperimendi. Võttis suure lõhkeaine, pani magnetvälja sisse, plahvatus pigistas selle kokku, et saada maksimaalselt tugev impulss-magnetväli. Ja meil õnnestus see teha elektromagneetiliselt laboris, mitte kuskil väljas polügonil lõhkaineid kasutades. Moskva akadeemik Prohhorov, kes oli laserite nähtuse avastaja, pidas minu tööd päris heaks. Olin füüsika instituudis ja rahvusvaheline Poola labor palus, et paneksin ka neile seadme üles sellise magnetvälja saamiseks. Mul oli vaja sõita sinna komandeeringusse, aga Eesti akadeemia president ütles, et ei, pabereid ei saa, sest ma olen Siberis käinud. Moskva akadeemik Poola laborist helistas Prohhorovile, et mis jama on. Sain kohe väljasõiduloa!“ meenutab Virgo üht seika „hädadest“, mida Siberis ei olnud, aga mis kodumaal ees ootas. „Elasin seal kaks kuud. Tegin säänse projekti, kuidas teha seadet, et saaks impulssmagnetväljas uurida ülijuhtivust. Valmistatud seadme eest maksti 70 000 dollarit. See oli esimene teadusaparatuuri eksport tol ajal! Kui saime sellega hakkama, hakkasime impulsslasereid välja töötama ja ehitama. Sattusin siis laserprogrammi. Akadeemik Prohhorov andis üle miljoni rubla, 400 inimest töötas Eestis, mina olin peakonstruktor. Hakkasime ka Saksamaale lasereid eksportima.“

Küsin, et kui seletada rumalale inimesele, siis mida selliste laseritega teha võib. „Hambaid lõigata näiteks! Laevaehitusel kasutatakse lasereid materjalide lõikamiseks ja keevitamiseks. Me töötasime 1980ndate aastate lõpul välja ja juurutasime tootmisse reguleeritava lainepikkusega lasersüsteemi. Seejuures esmakordselt juhtis kõike arvuti. Meile anti kahe auto ostu luba, kolm kuld- ja viis hõbemedalit!“

Siis tuli laulev revolutsioon, senise süsteemi kokkuvarisemine ja laserid ei huvitanud enam suurt kedagi. Tartu Ülikooli projekteeritud aparaadiehituse tehase rajamine jäi seisma. „Tehas pidi tegema laserseadmeid, mida kasutaksid kosmonaudid ja haiglad. Tegime katsebaasis mõned seadmed valmis, aga siis jäi kõik soiku.“

Elu hakkas tasapisi tõukama Virgot teise suunda. Tema naine Ljudmilla jäi haigeks, tekkisid tasakaaluhäired. „Neli kuud raviti ja taheti määrata invaliidsus. 50-aastane naine ja invaliidipaber!“

Tehased ei töötanud, naine oli hädas ja nii otsustas Virgo kolida abikaasaga siiasamasse isatallu. „Hakkasime talu taastama. Panime nööri kahe hoone vahele, naine kõndis selle abil. Ta istus Tartu Ülikooli raamatukogus tööl kogu aeg arvuti taga umbses ruumis, aknad kinni. Tasakaaluhäired võisid tekkida ka toitumisest, näiteks margariin on tervisele ohtlik!“

Huvi tervise ja selle saladuste vastu tekkis mehel juba laseritega töötades. „Elektromagnetseadmed, kõrgepinge – laserkiirgus võib tekitada haiguseid, sealhulgas vähki. Leppisin ülikooliga kokku, et professor Teesalu (TÜ kauaaegne kardioloogiaprofessor ja kardioloogiakliiniku juhataja Rein Teesalu – P.M.) spetsialistid vaatavad inimesi regulaarselt üle, et neile töökeskkonnas lasertehnika tervisele kahju ei tekiks. Sealt hakkas see pihta.“

*Kepikõnd on jama

Aja jooksul nägi Virgo üha enam, kuidas tervis on seotud pisidetailidega, mida esialgu on raske märgata. „Kui ma õigesti toitun, võin täita sama ülesande kui ükskõik milline ravim,“ usub ta. „Võtame kaks Parkinsoni-haiget, mõlemal käed värisevad. Ühele antakse tablett ja värin kaob. Teisele antakse platseebot (petteravim, mille puhul ravimkomponent kasutatavas aines puudub – P.M.) – samuti värin kaob. On leitud, et ka platseebo puhul sünteesib organism ise ravimi toimeaine sarnast preparaati, mis aitab paraneda. Praeguse ajal ei saa loota ainult meditsiinile! Kõige parem ravim on õige toitumine!“

Ka Hippokrates on öelnud legendaarse lause: olgu toit sinu ravim ja ravim olgu sinu toit. Seda usub Virgo südamest. Ta on kindel, et ka vähk on toitumise abil ravitav ja isegi esimese tüübi diabeet. „Inimest on võimalik ükskõik millises eas terveks ravida 80% haigustest!“ ütleb ta veendunult.

„Tarbi puhast vett, suurenda puu- ja juurvilja tarbimist, tee korralikult trenni. Pole mõtet arsti juurde minna, enne kui organism pole korda tehtud. Sa raiskad lihtsalt enda ja arstide aega,“ ütleb mees resoluutselt.

Virgo näitab oma raamatus tabelit, kus on näha, kuidas ka tujud ja emotsioonid on seotud konkreetsete ainete puudujääkidega („Isetervendaja käsiraamat“, Virgo ja Ljudmilla Mihkelsoo 2013). Näiteks tigedus tähendab, et on vähe joodi, seleeni, tsinki, D-vitamiini ja oomega-3-rasvhappeid. Seejuures on raamatus toodud ka erinevate hädade psühholoogilised põhjused. Halvad mõtted ja elupõlgus toovad kortsud näkku, toitainetest on sel juhul puudu B5-vitamiini ja rauda.

Virgo nõuannete abil on tervenenud sadu inimesi ja tema sõnul on õige toitumise, mõtlemise ja liikumise abil paar tema poole pöördunud inimest seljatanud ka ajuvähi. „Ma olen teadlane!“ põhjendab ta teekonna pöördumist elektrofüüsikast ravimisse.

Virgo on enam kui saja teadusartikli autor või kaasautor, osalenud mitmekümnete magnetväljdega ja laseritega seotud eksperimentaalsete füüsikaliste, meditsiiniliste ja rakenduslikke uurimisseadmete väljatöötamises ja käivitamises. Pole vahet, mida fanaatiliselt uurida ja milles eskpertiis saavutada – põhiline on uudishimu ja kirg uurimisobjekti vastu. Ja seda Virgol tervise alal jagub.

„Lihatooteid on vaja piirata siis, kui oganism on ära rikutud. Liha söömisest tekib liigselt piimhapet. Sõrmed lähevad nii, kui piimhape ladestub,“ näitab ta oma pisut juntsakaid sõrmeliigeseid. „Vanuritel on pea kõigil nii.“

Tervisesportlasena tekib kohe küsimus, kas siis ei võigi hoogsalt trenni teha, mille järel tekib kehasse piimhapet. „Võib, aga piimhape tuleb kehast välja saada. Mine pärast trenni, samuti nagu pärast pingelist füüsilist tööd, külma duši alla. Pese algul sooja veega mustus ja higi maha, siis keera soe vesi kinni ja lase kehale viie–seitsme sekundi jooksul külma vett. Siis hõõru keha kiiresti käterätikuga kuivaks ja punaseks. Veri toob piimhappe lihastest kiiresti välja ja viiakse edaspidi läbi nahapooride, lümfiga ja neerude kaudu välja. Pärast seda pead sööma korralikult, rohkem piimatooteid, muna, tatart, värskeid puuvilja- ja aedviljamahlu, sidrunimahla – toite, mis on pigem aluselised ja sisaldavad rohkem C- ja B1-vitamiini. Vähem süsivesikuid ja magusat, sest muidu ei jõua piimhape enne uut trenni organismist välja tulla. See on terve teadus! Trenni peab tegema. Kepikõnniga terveks ei saa. Aega võid viita sellega, aga terveks see ei tee. Organism peab aru saama, et on vaja ennast korda teha, muidu ta ei reageeri. Mõned arstid räägivad, et kepikõnd aitab osteoporoosist lahti saada. See on jama kõik! Sa kulutad ja raiskad liigeseid sellega!“ räägib mees kirglikult.

Olnud aastaid terviseajakirjanik, lisan siia, et jutt vastab tõele. Mida tugevam on lihas luu ümber, seda paremas seisus on luutihedus. Tugev lihas = tugev luu. Ning lihas kasvab jõutreeninguga, mitte madala pulsisagedusega ringi kolades.

*Toiduga geenide mõjutamine

„Keegi ei usu, et diabeedist on võimalik terveneda,“ sõnab Virgo.

Küsin, kas ka esimese tüübi diabeedist, mis on teatavasti meditsiinikirjanduse järgi ravimatu. „Muidugi! Saab! Mul on kaks õpilast Valgas, kes on terveks saanud. Ma olen teadlane, ma tean, kuidas see käib. Ma ei hakka end sellega reklaamima, sest mul pole aega kõiki ravida. Varsti on 80 eluaastat täis.“

Varem käis Viira talus iga päev mitu inimest abi küsimas. Nüüd on seal millegi pärast levi kehvem ja inimesed ei saa pererahvast telefoni teel alati kätte. Virgo ja Ljudmilla on andnud välja raamatuid, et kõik need tarkused võiksid igaüheni jõuda.

Praegu on nende uurimisobjektiks Ljudmilla, kellel on lihaseid haarav immuunhaigus müasteenia. „Arstid annavad rohtu, meie panustame looduse ja oma tegutsemisega. Kus me teeme vea, seda me veel otsime. Joome struktureeritud kaevuvett, gluteenist naine loobus, aga selgus, et ikka oli jama – gluteeni on vaja! Jämesooles on ka sellised bakterid, mida on organismile vaja, tootes organismile vajalikke eriaineid. Kui gluteeni üldse ei tarvita, siis surevad bakterid nälga. Ma enne ei teadnudki seda! Kui on olemas sellised bakterid, mis tarvitavad gluteeni, siis peab seda tarbima. Kui sinu tervis sõltub sellistest bakteritest, siis ilma gluteenita terveks ei saagi. See, mida EI TOHI süüa, on inimeseti erinev. Sõltub sellest, kui vana oled, kas oled lapseootel… Näiteks laste impulsiivsus tuleb sellest, et ema ei toitunud raseduse ajal õigesti.“

Haiguste ja defektide algus ulatub kusjuures veelgi kaugemale kui ema rasedusaegsesse toitumisse. „Kui mees, kellega lapse teed, käis enne teiste naistega, siis ka see mõjub lapsele. Aafrikas on hõime, kus pannakse kaks armunut eraldi majja elama. Seksida nad ei tohi – neid hoitakse ja toidetakse spetsiaalselt kaks kuud. Alles siis lubatakse sugu teha. Milline laps tuleb, sõltub sellest, mida vanemad kaks kuud enne rasestumist tarbisid ning mida naine raseduse ajal sööb ja teeb,“ räägib Virgo. „Leppisin naisega kokku, et kui ta hakkab last kandma, tuleb siia tallu elama. Tõin ta Leningradist siia. Elasime kolm aastat lahus, et ta saaks maal olla ja last kasvatada, kuni mina Leningradis uuringuid lõpetasin. Kes teab asja, saadab naise raseduse ajaks Põhjamaadesse, kus on rohkem hapnikku ja looduslähedane elu, et laps sünniks tervena.“

Kuid lisaks füüsilistele nähtustele, mis tervist mõjutavad, jätavad jälje ka emotsionaalsed üleelamisest ja psühholoogilised tegurid. Nagu ikka, taandub tervenemine ikka toitumisele. „15 aastat tagasi tehti eksperiment. Hiirel arendati välja geen, mis pani teda sünnitama ainult vähihaigeid hiirepoegi. Tiinet hiireema toideti brokoli, küüslaugu, õuna ja tomatiga. Mõne nädala pärast sünnitas ta terve hiirepoja. Ka spargel, spinat, punane peet, hapendatud kurk on epigeneetiliselt raviv toit. Ameerika näitleja Angelina Jolie lasi rinnad ära opereerida, sest tal oli vähki soodustav geen. Oleks ta söönud epigeneetiliselt toimivat toitu, poleks rinnavähigeen üldse avaldunudki.“

Selleks, et toit kõige paremini mõjuks, tuleks jälgida ka miljööd, söögi värve, nõusid, milles toitu serveeritakse, muusikat, mis taustal kostub. Ka mõte on seotud epigeneetiga. Negatiivse mõtlemisega on võimalik käivitada haiguseid tekitavaid geene, seevastu kui optimistlik ellusuhtumine aitab püsida tervena.

*Kolesteroolimüüt

Viira talu pererahvas kasvatab ka tatart ja usub tatra ravijõuse. Võimalikult palju toidukraami tuleb kas oma maadelt või naabertaludest. Virgo peab ka endale mõtlema, sest teda kimbutab juba aastaid kõrge vererõhk. „See on mul tööst. Mul oli insenerina 400 alluvat ja kogu aeg telefonikõned üle terve Venemaa. Kord oli mul telefoniarve 25 000 rubla. Ka telefonikiirgus mõjutab tervist! Mõnele toimib, mõnele mitte. Kui meesterahval on kogu aeg telefon taskus, sellisega naine rasedaks hästi ei jää. See mõjutab spermatosoidide tootlikkust,“ jõuab mees ikka nõuannete juurde. „Minu kõrge vererõhk on ka sellest, et ma mõtlen nii palju, kõik peab aktiivselt toimima, töötama. Mul peab olema vererõhk kõrgem. Ülikoolis töötades sõitsin kolm tundi Tartust Tallinna, et konstruktorite ette astuda. Mina olin tellija, maksin raha. Pidin kohe otsustama, ei saanud öelda, hea küll, mõtlen, vastan kümne päeva pärast. Vererõhk tõuseb siis, kui ajju on hapnikku ja glükoosi vaja, et kiiresti mõelda. Ma arvan, et see on mul professionaalne viga. Mul võib vererõhk olla 220 ja 180 vahel, normaalne on 140.“

Kui lugeja vererõhk peaks tõusma 140 peale, siis oleks tarvis arsti poole pöörduda. Või pigem – toitumist ja elustiili muuta. Kui tegemist pole just geniaalse mõtlejaga. „Kui mul oleks vererõhk 120, ma ei saakski midagi teha!“ viskab mees nalja.

Märgin seepeale, et mul on näiteks kõrge kolesterool. „Kõrget kolesterooli karta on lollus!“ torkab Virgo juba vahele. „See võib olla organismi eripära. Mida kõrgem on kolesterool, seda kauem elad! Näiteks ovulatsiooni ajal peab olema kolesterool kõrge. Rakkude membraanis on rasv oluline, muidu rakud ei tööta normaalselt ning nii rasestumine kui ka sünnitamine on raskendatud. Kolesterooli PEAB olema! Kui on kolesterooli, siis keha saab ise sünteesida vajalikke toit- ja raviaineid. Kolesterool paikab ka veresooni. Loe mu raamatust lähemalt!“ soovitab Virgo. „See müüt tuleb ravimifirmadest. Nemad ei saa kasumist loobuda. Nad müüvad statiini (liigkolesterooliveresuse raviks kasutatavate ravimite klassi kuuluvad ravimid – P.M.). Alles nüüd hakkab levima info, et kolesterool pole nii oluline suurus, mida vaadata.“

*Loeb sõnumeid näost

Virgo toimetab RemedyWay äriga, uurib, otsib vastuseid, kasvatab tatart, kirjutab, annab loenguid, kuid tema pingutustest üksi on vähe, et inimesi aidata. „Kõik usuvad arste ja loodavad nende abile. Ise midagi teha ei taha keegi,“ nendib ta. Kuigi tema prioriteet on abikaasa aitamine ja talle ravi leidmine, siis võtab ta neid laiskasid hädalisi ikka veel vastu. Ja isegi ajakirjanikke, kes pole nõus raamatuvirnaga koju eeltööd tegema minema.

„Kes ise hakkama ei saa, võib minu juurde pöörduda,“ annab ta lootust. Kuigi mehe enda tervise kaitseks tuleks rõhutada eelmainitut, et inimene ise peaks eelnevalt andma tugeva panuse sellesse, et organismi tasakaalu viia – toitumise, veetarbimise, liikumise ja tervisliku ohutuse tagamise abil. Mees räägib loo ajuvähiga mehest, kellele haigus pidevalt tagasi tuli. Virgo pani teda päevikut täitma, mida ta sööb, joob, millal liigub ja mida teeb. Seal selgus, et mees palvetab õhtuti kaks tundi. Virgo küsis, mida ta siis palub. „Palus kaks tundi, jumal anna mulle tervist, tervenda mind. Ma ütlesin, sellel pole mõtet. Võta mõned minutid ja palu jumalalt tarkust, jõudu ja jaksu, et ma saaksin oma organismi aidata ja õigesti tegutseda. Nelja kuu pärast enam vähki polnud.“

Nagu ütleb vanasõna – usu jumalat, aga lukusta oma autouks.

Jõuame palvetamisteemaga mediteerimise ja universumi infoväljadeni välja. Küsin, kas mees usub seda, et infot on võimalik inimestelt välja lugeda nagu õhust. „Ma loen silmadest, näost, kehast,“ vastab ta pragmaatiliselt. „Näiteks teie – te ei olnud emal esimene laps, jah?“

Vastan, et olin teine. „Seda on näost näha. Kui ema ei oodanud pärast esimest sünnitust kaks–kolm aastat, siis teine laps ei saanud enam normaalselt ilus olla. Tulid pikliku näoga.“

Mehe konkreetsus tekitab mus naerupahvaku, kuigi ta ise jääb surmtõsiseks. „Jah! Ilus nägu on enamasti ümarik! Kui laps saab raseduse ajal emalt kõike vajalikku, läheb kaks–kolm aastat enne kui naise organism taastub. Ei tohi sünnitada varem! Laps sööb otseselt ema rakke. Arvatakse, et loode on sünteesimistehas – ei ole! Loode sööb ema tühjaks. Kaks aastat on miinimum, et ema saaks taastuda ja järgmine laps sünniks täisväärtuslikult. Kui ema pole korralikult toitunud, sünnitab varem, siis laps tuleb pikliku näoga, sest kuskilt peab kasvusüsteem kokku hoidma. Nii tuleb mitte-normaalne ilu.“

Olgu välimuse defektid või haigused, Virgo on kõigele sellele olemas vastus ja põhjendus, MIKS. Arvestades raamatuid, mis ta on kokku kirjutanud, ja sadu loenguid, mida ta on andnud, ei jõua ka nädalase intervjuuga kõike kirja panna. Selle jaoks jäägu lugejale Virgo paksud raamatud.

Liigume edasi tatrapõllule pilti tegema. Virgo pakub end härrasmehelikult rasket fotokotti tassima. Enne lahkuminekut ta vabandab, et oli alguses niivõrd jäik.

Pärast kahte tundi teadlast kuulates, mis tema fantastiliste teadmiste kõrval paljastab ka mehe sooja südame, tuleb tõdeda, et enda aja ja tervise kaitsmiseks tulebki vahel olla jäik ja resoluutne.

Kui meil oleks vaid aega ja armastust jäikuse alla minna, millised aarded meid küll siis ees ootavad. Aarded, mis aitavad meil muuseas püsida ka terve ja õnnelikuna.

Virgo Mihkelsoo annab nõu

Tarbi struktureeritud vett

Veel on oma struktuur. Jää sulamisveel on teistsugune struktuur ja seda sulavett kutsutakse struktureeritud veeks.

Homo sapiens arenes välja struktureeritud vee abil – jääpangad sulasid ja sellest veest arenes rohelus ja elu inimeste jaoks. Kui jood tavalist vett, siis organismil läheb 20 minutit, et kõhus vesi ära struktureerida, teha omastatavaks. Sellega kaotad 20 minutit, mille jooksul organism ei kuluta energiat tervendamiseks, parandamiseks.

Pane sügavkülma filtreeritud vett, lase sellel sulada ja nii saad koduse struktureeritud vee.

Kõik allikaveed ei sobi tarbimiseks. Mõnes võib olla liigselt floori, mis omakorda haiguseid tekitab. Filtreeritud struktureeritud vesi sobib aga kõigile.

 

Rasedatele

Rase naine peaks tarbima piisavalt rasva ja eriti kümnel päeval enne sünnitustähtaega, et lapse kopsud areneksid tugevaks.

Geneetikaprogramm kirjutatakse juba raseduse ajal lapsele sisse. Kui ema toitub raseduse ajal või pärast sünnitust ebapiisavalt, aktiveerib see lapsel geene, mis näiteks soodustavad kõhurasva tootmist, millega paljud naised hädas on. Kuid ka neid geene on võimalik teatud toitumisega välja lülitada.

Mees peaks sünnituse ajal olema kõrval ja mitte üksnes toeks. Vanasti oli komme määrida vastsündinu huultele suhkruvett, mis võis olla üks suhkruhaiguse vallandajatest. Mees peaks sünnitusel jälgima, et lapsele ebavajalikke protseduure ei tehtaks.

 

Vähk ja kõhukinnisus

Mihkelsoode poole pöördunud vähihaigete üheks tihti esinevaks jooneks on kõhukinnisus. Virgo selgitab, et lihtsas keeles öeldes, bakterid, mis arenevad soolestikus, mõjutavad ajutegevust ja loovad nn lühise, mis annab voli vähirakkudel vohada.

Viira talust saab ka teesegusid, millega organismi toetada. Üks Valga mees sai vähiraviks kõhtu toetava segu ja pärast helistas naine, et abikaasa on väga ärritunud, et peab nüüd välikäimlas kaks korda päevas käima. Enne sõid rahulikult kolm päeva ja alles siis ajas hädale – nüüd täitsa jama, et kaks korda päevas tuleb käia külmas käimlas! Tervenemine pole kerge protsess.

 

Mõned tervisetarkused

* Maga korralikult. Vähk tuleb ka hapnikupuudusest, umbsest toast. Tuuluta tube ja taga pidev värske õhu juurdevool – see peab olema tagatud aastaringselt! Ära karda külmetust, võta soojemad riided.

* Une ajal peaks tuba olema täielikult pimendatud – ei mingit öölampi, vaid täielik kottpimedus. Homo sapiens magas pimedas – inimene arenes lõunas, kus kell kuus õhtul on juba kottpime. Nii saab erituda vajalik hormoon melotoniin, mida on vaja sügavaks uneks ja isetervenemise organiseerimiseks. Toas peaks olema nii pime, et kui öösel käe üles tõstad, siis sa ei näe seda.

* Magamistoa temperatuur peaks olema 16–18 kraadi, mitte soojem. Organism ei taastu soojas toas.

* Tarbi piisavalt vett. Haigena on kõige parem struktureeritud vesi.

* Haiguse ajal on mõistlik loobuda lihast ja asendada see tatraga. Tervenemisel võib liha taas menüüsse tuua.

 

Virgo Mihkelsoo koroonaviirusest

* Koroonaviirus tekitab haiguse arvatavasti nendes, kellel on eriti nõrk immuunsus, kehvad kopsud, hüpoksia ehk pidev hapnikupuudus organismis; on mitmed omaette jäetud (ainult sümptomaatiliselt ravitavad, mahasurutud) kroonilised haigused.

Inimesed, kes on unustanud hoolitseda organismi eest, lükkavad terviseprobleemid riigi ja arstide õlgadele. Tekkinud olukorda võib tõlgendada kui saatuse või Jumala juhtimist, et inimesed saaksid kiireminii aru – tervise eest hoolitsemata ei saa edasi elada paanikata, õnnelikult. Senisele eluviisile tuleb teha lõpp.
* Väga ühekülgne on soovitus epideemia ajal istuda kodus isolatsioonis seni, kuni organism saab ise võimaliku nakkusega hakkama, „kuskilt“ tekib vajalik immuunsus. Organismi tuleb kindlasti ka ise abistada, sest selles on alati mitmed talitlemistakistused. Kodus olemisel on õige tegutsemisviis järgmine:

  • õpi ise õigesti looduslikest produktidest toite valmistama;
  • loobu ohtlikest tööstuslikult valmistatud toiduainetest, taimsetest rasvadest, madala rasvasisaldusega toitudest;
  • tarvita õigeid rasvu, valku, selliseid süsivesikuid (aeglased või kiired), mida organism vajab tegutsemiseks;
  • planeeri dieet, mis arvestab organismi tervislikku seisundit, haiguste ilmnemisel toetamise vajadust ja tegutsemise iseärasusi (õppimine, puhkus, treening, perekonnas elamine jne);
  • igasuguse haiguse, COVID-19 või algava kopsupõletiku tunnusmärkide avastamisel võta kohe ühendust arstiga!

 

* Et mitte karta koroonaviirust, tuleb heal tasemel hoida immuunsust, kopse, õigesti hingata ja loobuda epideemia ajal kõikidest, isegi ainult vähesel määral ohtlikest tööstuslikult valmistatud produktidest.

Loe Virgo mõtteid lähemalt aadressil: www.remedyway.ee/blog

 

Pika ja superpika eluea reeglid

  1. Korrapärane, regulaarne ja jõukohane füüsiline tegevus stimuleerib efektiivselt kogu organismi vananemise protsessile vastu seisma; taastab lihastes normaalse vere ja lümfi liikumise, väldib põletiku teket. Isegi viis–kümme minutit füüsilisi harjutusi päevas kutsuvad esile kasvuhormooni eraldumise.

 

Liikumisvaegus kiirendab vananemist oluliselt!

 

  1. Vee tarbimine peab olema normikohane – eakate inimeste kehas väheneb aastast aastasse vee hulk. Vananemisega kaasnevate haiguste puhul on organismis alati veepuudus. Vesi aeglustab neuronite vananemist.

 

Veepuudus kiirendab vananemist!

 

  1. Toidus peab olema alati 75% aluselise reaktsiooniga ja ainult 25% happelise reaktsiooniga toitu.

 

Organismi happelisus kiirendab vähi teket!

 

  1. Toidu valikult tuleb alati arvestada organismi ealisi muutusi ja vajadusi, näiteks pärast 50. eluaastat peab menüüs olema sagedamini kala.

 

  1. Väldi liigsöömist! Siis saavad keha rakud vabamalt ja aktiivsemalt töötada ja kiiremini uueneda.

 

Vananemine aeglustub tunduvalt (32%), kui inimene tarvitab regulaarselt vähekalorilist toitu (20–30% vähem kui tavaliselt).

 

  1. Oma huvi elu vastu, võta ette sihid ja eesmärgid. Hoolitse rohkem perekonna või lähedaste eest. Ära muretse tähtsusetute asjade pärast, ela käesolevas ajas, mõtlemata vanadusele.

 

Teadlik ja õige elamine kaitseb depressiooni tekkimise eest.

Pika elu põhiline takistus on mugavus. „Arukas ei aja taga seda, mis on meeldiv, aga seda, mis vabastab teda ebameeldivustest, pahandustest.“ – Aristoteles

 

  1. Ole hõivatud mingi töö või jõukohase hobiga. Arvamus, et vanadus ja pensionile minek on vabadus mitte midagi teha, ei vii pika elueani.

 

Prantslaste tähelepanekute järgi tagab igasugune töötamine nooruslikkuse – kes ei tööta, näeb välja viis aastat vanem. Eluiga pikendab tunduvalt ka osalemine suurejoonelistes üritustes ja tegudes.

 

  1. Õpi arukalt puhkama, positiivselt mõtlema, andma organismile regulaarselt mõnu, tundma rõõmu ja püüdma välja tulla isegi halvast olukorrast õnnelikuna.

 

Õnnelikud inimesed vananevad aeglasemalt.

 

  1. Tarbi alati küllaldaselt toiduaineid, mis sisaldavad antioksüdante, põletikuvastaseid ja regenereerimist kiirendavaid aineid, biostimulaatoreid, adaptogeene, ensüüme sisaldavaid produkte ja taimi (näiteks kukehari, võilill, aaloe, teeleht, kalanhoe, kuldjuur, ristikhein, till, nõges, hapuoblikas).

 

„50% seedimisel kulutatavat energiat hoitakse kokku, kui toit on naturaalne ja töötlemata, säilivad ensüümid, mis aitavad toitu seedida.“ – akadeemik A. Uglev

 

  1. Jälgi, et toidus oleks alati küllaldaselt järgmisi mineraale ja mikroelemente: kaltsium, fosfor, vanaadium, kaalium, jood, räni, boor, magneesium, alumiinium, fluor, väävel, raud, koobalt, tsink, vask, vastavalt päevastele normidele.

 

Ainete defitsiit kiirendab vananemist oluliselt!

 

  1. Stressi pole vaja karta, nendest on vaja lihtsalt kiiremini lahti saada. Teadlased on välja uurinud, et mõõdukad ja lühiajalised stressid on isegi vajalikud – stimuleerivad rakkude taastumist ja tõstavad kaitsesüsteemide taset, pikendavad elu.

 

See inimene, kes elab enda suhtes kartuseta, elab kauem.

 

  1. Hoolitse oma aju eest hästi, et ta ei saaks kahjustatud, oleks alati elujõuline ja tegutsemisvalmis. Varusta teda energia saamiseks ja vajalike ainete sünteesiks toitainetega. Ole pidevalt uudishimulik, varusta aju uute teadmistega või anna lahendamiseks uusi ülesandeid (õpi uut keelt, arvuta peast, luuleta, katseta uusi toite jne). Enne magamaminekut tuleta meelde, milline töö jäi pooleli ja kuidas seda lõpetada.

 

Tänapäevane üleliigne koormus ajule (haigused, läbielamised, süütunne tervisliku eluviisi ja toitumise nõuete eiramisest), veel eriti siis, kui aju on „abitu“, vähendab inimese eluiga kuni 20 aastat!

 

  1. Taga kõik vajalikud tingimused heaks ja küllaldaseks uinumiseks ja väljamagamiseks. Mine tund–kaks enne keskööd magama, maga jahedas, pimedas ja värske õhu juurdevooluga toas. Ainult sellisel juhul saab organism une ajal efektiivselt tegeleda regenereerimise ja iseravimisega ning seista vananemisele vastu.

 

Tuleb mitte ainult magada, vaid välja magada. Väljamagamatus on oluline takistus pika elu tagamisel.

 

  1. Organism ei pea kunagi puudust tundma värskest õhust (palju hapnikku, vajalik niiskus ja puhtus) ja päiksekiirtest.

 

Omanda harjumus: iga päev isegi pilvise ilmaga viibida vähemalt 30–60 minutit värske(ma)s ja puhtas õhus.

 

  1. Ära tarvita tervist kahjustavaid produkte ja söö alati õigeid produkte selles ulatuses, mis on kättesaadav ning antud olukorras võimalik. Väldi produkte, mis sisaldavad toksiine, põletikke tekitavaid aineid, konservante, organismi saastavaid aineid. Jälgi, et organism saaks puhastussüsteemi korrashoiuks piisavalt vajalikke aineid.

 

Toidu võimalike ohtude eiramisega võivad tekkida kümned vananemist kiirendavad haigused.

 

  1. Planeeri elu, sea sihte, eesmärke ja tegutse lähtuvalt tulevasest pikast elueast. Usku tervisliku, õnneliku ja pika elu tagamiseks saad, tutvudes isetervendamise kunsti ja pikaealiste inimestega. Tahtejõudu on alati võimalik suurendada.

 

Juba praegu on võimalik tegutsemise ja looduslike vahenditega sekkuda vananemise programmi ja teadlikult tegutsedes pikendada eluiga. Seda aitab teha „organismisisene doktor“ epigeneetiliste märkide panemisega DNA-molekulile vajalike geenide aktiveerimiseks.

 

Raamatust „Isetervendamine: kunst ja praktika“, Virgo Mihkelsoo ja Nelly Vahtramaa

 

Uuri lähemalt!

Rohkem nõuandeid saad Virgo ja Ljudmilla Mihkelsoo raamatust „Isetervendaja käsiraamat“ ja „Isetervendamine: kunst ja praktika“, Virgo Mihkelsoo ja Nelly Vahtramaa.

Vaata Mihkelsoode tatratooteid ja loodusravi blogi aadressil: www.remedyway.ee

 

Autor: Pamela Maran


RemedyWay meeskond avaldab selle loo autorile oma siirast ja suurt tänu!

 

Raamatus on 66. vanaisa lugu ja häid nõuandeid. Kõik lood on südamlikud, tõetruud ja kaasahaaravalt kirjutatud.
Raamatut saab osta soodsa hinnaga otse kirjastuselt Kuldnööbike: https://kuldnoobike.ee/raamatud/
Ainult nende e-poest tellides saad autorite pühenduse endale või armsale kingisaajale!

 

Vasta

Your email address will not be published. Required fields are marked *