Content

  1. Avaleht /
  2. Retseptid

Meie pere pühapäeva toortatrajahust pannkoogid (27.03.2015)

Retsept kuidas teha pühapäeva pannkooke kasutades toortatrajahu ning vajamata nisujahu.


Koostis

3 muna - soovitavalt talu munad või mahe munad, võite muna ka vähem panna
2 spl suhkrut (võib ka vähem)
1/2 tl soola
3 dl toortatrajahu
5 dl piima
küpsetamiseks õli, taimerasva


Valmistamine

Meie perel on niikaua kui ma mäletan alati olnud traditsiooniks pühapäevahommikused pannkoogid. See on aeg kus kõik meie kuus pereliiget saavad pannkoogilaua taga kokku ja veedavad koos aega. Nüüd juba eraldi elades ja nädalavahetuseti vanematekodus käies ootan ikka neid samu pannkooke. Kui ma ise söön küll igasuguseid pannkooke, siis mu väikevend keeldus lapsena külas pannkookide söömisest, kuna need ei olevat õigesti tehtud.

Ema õpetuse järgi tuleb munad kergelt suhkru ja soolaga vahustada (õige muna on maamuna) – soovitavalt käsitsi vispliga. Juhul, kui soovite vahel eriti kohevaid pannkooke tuleb munavalge vahustada eraldi ja lisada see siis kõige lõpus kergelt segades, kuni taigen läheb ühtlaseks massiks.

Seejärel lisada osa tatrajahu ning see segada, siis osa piima ning segada ja korrata seda mitu korda vaheldumisi. Selline vaheldumisi natuke jahu/piima lisamine ja siis segamine võimaldab saada taigen ilma tükkideta.

Meie peres soovib isa saada teistest veidi paksemaid pannkooke ja väikevend tahab saada ülepanni pannkooke. Seetõttu teeb ema esimesed pannkoogid veidi vähema piimaga isale, siis lisab piima ja teeb pannkoogid teistele ning kõige lõpus lisab veel piima (vedelam taigen valgub paremini üle panni), et teha vennale ülepanni pannkoogid.

Pannkooke süüa meega või toormoosiga on kõige mõnusam. Väikevend meil sööb alati meega, isale meeldib muraka ja kirsi moos, minule vaarika toormoos ning mesi, õde armastab maasikamoosi, vanem vend haarab ka alati mingi moosi ja ema paneb moosi ning mett ühekorraga. Nii on meie laual alati suur valik moose ja mett. Sünnipäevadel lisandub sinna ka vahukoor, millega saab asja veelgi luksuslikumaks teha.

Nagu enamustel teiste olid ka meie pannkoogid alguses nisujahust, kuid katsetades toortatrajahu avastasime, et see ei anna pannkoogile kummalist tatra maitset aga teeb pannkoogid krõbedamaks. Kuna kellelegi ei olnud see maitse vastumeelt (isegi mitte mu väikevennale) ja toortatrajahu on tervislikum, jäimegi selle juurde. Kui nüüd pattu tunnistada, siis ise oma enda kodus kasutan jahu pooleks – pool nisujahu ja pool tatrajahu (enne taignale lisamist omavahel segatud). Eks see natuke maitseasi ole.

Vahel saab tehtud ka huvitavaid pannkooke. Näiteks minule meeldivad kookosrasvas praetud pannkoogid neil on selline mõnus lõhn (isale näiteks need ei meeldi). Õunatükkide lisamise võimalust teavad vist kõik aga huvitavad on ka pannkoogid, kus piim on asendatud riivitud kõrvitsaga (ja selle käigus tekkinud kõrvitsamahlaga) siis tulevat ilusad kuldsed pannkoogid.


Julget katsetamist teile ja ärge kartke toortatrajahu, see ei anna kummalist maitset!


Viira talu soovitused

  • Taigna tegemisel pole üldse vaja kasutada suhkrut (eelkõige sellega vähendades organismis põletike tekkimise võimalusi), kui nagunii alati süüakse pannkooke meega või toormoosiga. Suhkru asemel võib lisada natuke mett, et anda kookidele hea maitse.
  • Teha tainast sooja veega, kui pole võimalik kasutada mahedat (ilma konservantideta ja teiste lisandita) piima. Piima võib osaliselt asendada veega, lisades talle maitse järgi hästi sooja vett.
  • Praadida kooke on mõistlik ainult ehtsas oliiviõlis, arahiisiõlis või sulavõis, millised ei muutu praadimisel ohtlikuks tervisele.
  • Huvitavad ja tervislikumad pannkoogid tulevad kasutades tumedat toortatrajahu.

Väikevenna pannkook küpseb.
Värsked pannkoogid on laual.

Tagasi
Border